Správa z návštevy Lorda Justice Thomasa

Publikované
Lorda Justice Thomasa, predsedu Európskej siete Súdnych rád, jeho manželky
a taktiež jeho najbližších kolegov na Slovensku, ktorá sa uskutočnila na základe
pozvania predsedu Súdnej rady Slovenskej republiky JUDr. Štefana Harabina
26. – 29. september 2010


 
Zahraničná delegácia v zložení: Lord Justice Thomas a jeho manželka, Mr Justice Vos, District Judge Walker začala pracovnú návštevu na pozvanie predsedu Súdnej rady Slovenskej republiky 26. septembra 2010. Po privítaní zamestnancami Kancelárie Súdnej rady Slovenskej republiky na letisku Schwechat pokračovala delegácia do Detašovaného pracoviska Justičnej akadémie Slovenskej republiky v Omšení
V pondelok 27. septembra 2010 o 9:00 hodine sa konalo oficiálne stretnutie s predstaviteľmi Justičnej akadémie Slovenskej republike JUDr. Pavlom Tomanom a JUDr. Petrom Hullom, ktorí delegáciu privítali a oboznámili ju s fungovaním Justičnej akadémie Slovenskej republiky. Za Súdnu radu Slovenskej republiky sa na stretnutí zúčastnil JUDr. Jozef Janík. Diskusia sa dotkla aj vzdelávania sudcov a zahraničnej spolupráce na vzdelávaní. Hostia z Veľkej Británie sa zaujímali za akých podmienok prebiehajú trestné procesy na Slovensku.
Zahraniční hostia sa zúčastnili vzdelávacieho podujatia (Ochrana životného prostredia), kde sa Lord Justice Thomas krátko prihovoril zúčastneným. Poďakoval za príležitosť zúčastniť sa vzdelávacieho seminára, kde mohol vidieť ako vzdelávanie prebieha v praxi a tiež zdôraznil, že aj v oblasti ochrany životného prostredia je dôležitá spolupráca na medzinárodnej úrovni.
V rámci pobytu v Omšení hostia si hostia pozreli Trenčiansky hrad a tiež centrum mesta Trenčín.
V utorok 28. septembra 2010 o 10:30 hodine sa konalo oficiálne prijatie zahraničnej delegácie u predsedu Súdnej rady Slovenskej republiky JUDr. Štefana Harabina.
Následne sa delegácia presunula na zasadnutie Súdnej rady Slovenskej republiky. Predseda Súdnej rady Slovenskej republiky privítal Lorda Thomasa, povedal, že je poctený návštevou delegácie zo zahraničia. Lord Thomas poďakoval za priateľské privítanie v podmienkach, ktoré nie sú jednoduché pre slovenskú justíciu. Hlavným bodom programu bola diskusia o vládnych novelách, ktoré značným spôsobom menia doterajšie fungovanie justície na Slovensku (Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 385/2000 Z.z. o sudcoch a prísediacich; Návrh zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 185/2002 Z.z. O Súdnej rade Slovenskej republiky). Predmetom debaty bola i otázka imunity sudcov. Lord Thomas súhlasil, aby princípy na základe ktorých funguje nezávislosť súdnictva, teda nominácia a vzdelávanie boli zachované tak, ako to funguje doteraz. JUDr. Švecová sa zaujímala o spôsob, akým môže Európska sieť súdnych rád (ďalej len ENCJ) pomôcť pri riešení problému. Či ide o odporúčania, alebo môže vo veci aj konať. Lord Thomas uviedol, že v tejto oblasti existuje medzera v Európskej únii, pretože neexistuje mechanizmus zabezpečovania týchto princípov. Dôvod je asi politický, myslí si, že ministerstvo spravodlivosti v žiadnej krajine nechce, aby existoval nezávislý orgán Európskej únie, ktorý by hovoril, že existuje systém, ktorý nie je dobrý. Preto povedal, že je dôležité, aby sudcovia zabezpečili princípy a eliminovali tlak na porušovanie princípov. Lord Thomas poznamenal, že ak krajina vstúpi do Európskej únie, štandardy, na ktorých stojí justícia v každej krajine sú preskúmané a schválené. Avšak potom neexistuje mechanizmus a ďalší vývoj sa nekontroluje, teda či tieto štandardy sú dodržiavané naďalej. ENCJ vedie diskusie s Európskou komisiou, navrhli, aby sa ustanovil orgán, ktorý by robil dohľad nad súdnictvom krajín Európskej únie. JUDr. Sopoliga uviedol, že je zrejmé vzhľadom na reálne kroky vlády, že sa odbúravajú tie systémové prvky nezávislosti, ktoré na základe odporúčania expertov Európskej únie boli zabudované ústavnou zmenou. Nevylučuje, že sa to môže diať aj v iných krajinách Európskej únie. V rámci ENCJ by bolo dobré sa zaoberať týmito problémami. Ďalej uviedol, že špecialitou Slovenska, možno aj iných krajín vo vzťahu masmédiá a justícia je, že sa v praxi nejaví reálny záujem masmédií o chod justície. Keď sme reagovali na skreslené informácie a poskytli ich masmédiám, stanoviská vôbec neboli zverejnené. Masmédiá napomáhajú vytvoriť nereálny negativistický obraz o súdnictve a chode súdov.
Po zasadnutí Súdnej rady Slovenskej republiky sa predseda Európskej siete súdnych rád Lord Justice Thomas, spolu s predsedom Súdnej rady Slovenskej republiky zúčastnili na brífingu s novinármi, ktorých informovali o záveroch z rokovania, či samotnej pracovnej návštevy Lorda Thomasa.
Po obede spoločnom obede s členmi Súdnej rady Slovenskej republiky zahraničná delegácia absolvovala stretnutie s ministerkou spravodlivosti Slovenskej republiky JUDr. Luciou Žitňanskou.
Program zahraničnej delegácie pokračoval večerou s predsedom Súdnej rady Slovenskej republiky s manželkou. Debata o problémoch v justícií ale aj iné témy boli predmetom neformálnej diskusie.
V stredu dňa 29. septembra o 10:00 hodine sa konalo stretnutie s predsedami kolégií resp. zástupcami predsedov kolégií Najvyššieho súdu Slovenskej republiky. Za slovenskú stranu sa na zasadnutí zúčastnili: JUDr. Štefan Harabin, JUDr. Anna Lamperová, JUDr. Harald Stiffel- predseda trestného kolégia, JUDr. Vladimír Magura- zástupca predsedníčky občianskoprávneho kolégia, JUDr. Ida Hanzelová- predsedníčka správneho kolégia, JUDr. Juraj Seman- predseda obchodného kolégia a Mgr. Maroš Foltány. Po úvodnom privítaní sa uskutočnila plánovaná prezentácia činnosti Najvyššieho súdu Slovenskej republiky (ďalej Súd) prostredníctvom jednotlivých predsedov kolégií resp. zástupcu predsedníčky kolégia. Predseda JUDr. Štefan Harabin uskutočnil úvodnú prezentáciu činnosti Súdu ako celku, pričom spomenul svoju predstavu o jeho dobudovaní tak, aby sudcovia pracovali v dôstojných podmienkach, vzhľadom na to, že najvyšší súd neplní len úlohu apelačného súdu. Jednotliví predsedovia kolégií, resp. zástupca predsedníčky kolégia podali kompletnú a podrobnú informáciu o činnosti sudcov príslušného kolégia, vrátane určitých špecifických rozhodovacích činností vo vzťahu k rozhodnutiam nižších súdov alebo špecializovaného súdu. Všetci podrobne opísali stav vecí nerozhodnutých v kontexte počtu sudcov v jednotlivých kolégiách. Nevyhli sa priblíženiu historického kontextu, ktorý má osobitý charakter najmä v správnom a obchodnom súdnictve. Lord Justice Thomas sa veľmi živo zaujímal o problematiku mimoriadnych opravných prostriedkov, osobitne o mimoriadnom dovolaní generálneho prokurátora v občianskych resp. v obchodných sporoch.
O 12:00 hodine sa konal obed, na ktorom boli prítomní členovia zahraničnej delegácie a za slovenskú stranu: JUDr. Ida Hanzelová, JUDr. Juraj Seman a JUDr. Harald Stiffel. Počas obedu pokračovala neformálna diskusia.
O 16:00 hodine ukončila zahraničná delegácia pobyt na Slovensku a pokračoval odvoz na letisko Schwechat.
Zahraničnú delegáciu počas pobytu na Slovensku sprevádzali Mgr. Barbora Doričková a Mgr. Marcela Hajníková, zamestnanci Kancelárie Súdnej rady Slovenskej republiky.
 
1
Stretnutie Lord Justice Thomasa a jeho kolegov s predstaviteľmi Justičnej akadémie SR.

Z ľava Mr Justice Vos, v strede Lodr Justice Thomas, z prava District Judge Walker.

2
Z ľava JUDr. Peter Hulla, v strede JUDr. Pavol Toman, z prava tlmočníčka PhDr. Koštialová.

3
Z ľava: Mgr. Barbora Doríčková, tlmočníčka PhDr. Koštialová, JUDr. Peter Hulla, District Judge Walker, Lodr Justice Thomas, Lady Thomas, JUDr. Pavol Toman, Mr Justice Vos.

4
Prijatie zahraničnej delegácie u predsedu Súdnej rady SR.
Z ľava: JUDr. Anna Lamperová, JUDr. Štefan Harabin, tlmočník, Mr Justice Vos, Lady Thomas, Lodr Justice Thomas

5
Zasadnutie Súdnej rady SR so zahraničnými hosťami.
Z ľava: JUDr. Štefan Harabin, Lord Justice Thomas, tlmočník.

6
Z ľava: JUDr. Helena Kožíková, JUDr. Štefan Harabín, Lord Justice Thomas, tlmočník.

7
Z ľava: JUDr. Helena Kožíková, JUDr. Štefan Harabín, Lord Justice Thomas, tlmočník.

8
Z ľava: JUDr. Viliam Dohňanský, JUDr. Richard Molnár, JUDr. Anna Marková, JUDr. Peter Hulla, JUDr. Helena Kožíková, JUDr. Štefan Harabín.

Ďalšie tlačové správy

{{!-- Filetypes --}}