Vyhlásenie Súdnej rady Slovenskej republiky k aktuálnym udalostiam v justícií

Publikované
Súdna rada Slovenskej republiky víta každý legislatívny návrh, ktorý zabezpečí systémové posilňovanie súdnictva. O predkladanom vládnom návrhu novely zákona o Súdnej rade SR je nútená konštatovať, že zabezpečí zníženie proklamovanej nezávislosti súdnictva.
Súdna rada Slovenskej republiky sa ohradzuje proti stále sa prehlbujúcej politizácie súdnictva. Viaceré kroky ministerky spravodlivosti SR Lucie Žitňanskej považujeme za nezákonné, ktoré sa navyše nestotožňujú s predvolebnými tézami o transparentnosti a otvorenosti justície. Súdnictvo ako jedna zo zložiek demokratického systému bŕzd a protiváh musí byť oslobodená od politických ašpirácií vládnych činiteľov. K vytvoreniu Súdnej rady Slovenskej republiky, ako garanta depolitizácie súdnej moci, prispela i súčasná koalícia.
Príkladom snáh o politizáciu a privatizáciu súdnictva politickou mocou je aj návrh novely zákona, ktorým sa mení a dopĺňa zákona č. 185/2002 Z. z. o Súdnej rade Slovenskej republiky. Návrh sleduje iba jediný cieľ neústavné pozbavenie členstva niektorých členov Súdnej rady Slovenskej republiky, ktorí dokázali obstáť v demokratických sudcovských voľbách a výberových konaniach na predsedov súdov. Tento návrh je ukážkou nelegitímneho zneužitia moci. Všetci členovia súdnej rady od jej vzniku boli ústavne zvolení. Každá vláda a poslanci národnej rady rešpektovali rozhodnutia svojich predchodcov.
V návrhu novely zákona č. 185/2002 Z. z. o Súdnej rade Slovenskej republiky a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov ministerstvo spravodlivosti požaduje verejné zasadnutia Súdnej rady Slovenskej republiky. Nevidíme opodstatnenie účasti verejnosti na všetkých zasadnutiach Súdnej rady Slovenskej republiky. Rovnako zasadnutia vlády Slovenskej republiky nie sú verejné. Sprístupnenie zasadnutí Súdnej rady Slovenskej republiky verejnosti nezaručí transparentnosť, keďže právna legislatíva je mnohokrát zložitá a pre laickú verejnosť často nečitateľná. Všetky uznesenia, výsledky ako aj program sú zverejnené na internete.
Súdna rada Slovenskej republiky nesúhlasí s odstránením oprávnenia Ústavného súdu Slovenskej republiky, ktorým sa zabezpečuje účinný kontrolný mechanizmus pri stíhaní sudcu ako nástroj ochrany základnej zásady garancie nezávislosti súdnictva, ktorý obsahuje návrh ústavného zákona, ktorým sa mení Ústava SR č. 460/1992 Zb. v znení neskorších predpisov.
Súdna rada Slovenskej republiky konštatuje, že na vytvorenie funkčnej a efektívnej justície je potrebná kooperatíva a súčinnosť všetkých zložiek, či inštitúcií súdnictva. Súdnictvo potrebuje stabilnú a dlhodobú koncepciu a to môže zabezpečiť len stabilná a nezávislá súdna rada, ktorá nebude vystavená politickým tlakom.

Ďalšie tlačové správy

{{!-- Filetypes --}}